logo

•• Pitná voda nie je samozrejmosť ••

Nie všetci si každý deň uvedomujeme, že mať pitnú vodu po ruke kedykoľvek počas dňa, nie je vo svete samozrejmosť. A to, že nám, Slovákom, stačí k doplneniu pitného režimu len obyčajné otočenie vodovodným kohútikom, už vôbec nie.

Slovensko má jedno obrovské šťastie. Nachádza sa v oblasti strednej Európy s veľkými zásobami podzemných vôd. Najznámejšia a najvýznamnejšia lokalita je Žitný ostrov. Už žiaci v základných školách sa učia, že táto lokalita má hneď dve prvenstvá – je to najväčší riečny ostrov v Európe a zároveň najväčšia zásobáreň pitnej vody v strednej Európe.

Kým sa však voda dostane do nášho pohára, prejde nejaký ten čas. Voda totiž musí prejsť dôležitými a nevyhnutnými fázami úprav, rozborom, posudzovaním jej kvality a jej úpravou. Voda, ktorú budeme piť, sa získava z riek, jazier alebo vrtov. Voda sa musí dôkladne vyčistiť, aby sa z nej odstránili všetky nečistoty, mikroorganizmy a toxické látky. V určitom momente prechádza čistená voda aj vrstvami štrkopiesku, piesku a dreveného uhlia, aby sa z nej odstránili zvyšné čiastočky a mikroorganizmy. Okrem čistenia sa voda upravuje, dokonca sa môžu do nej pridávať látky na podporu zdravia – napríklad fluoridy. Tie znížia výskyt zubného kazu. Takéto prísady však vždy podliehajú miestnym predpisom. Voda sa do domácností a do firiem, teda ku konečným užívateľom, rozvádza vodovodným potrubím.   

Aj napriek tomu, že pitná voda na Slovensku vo všeobecnosti tečie z vodovodných kohútikov, nie je to vždy tak. Poznáme prípady, keď voda z vodovodných kohútikov nie je pitná, ale len úžitková, teda slúži napríklad na umytie rúk, nie na jej konzumáciu. S takýmto príkladom sa môžeme stretnúť napríklad na niektorých toaletách čerpacích staníc alebo aj v reštauráciách alebo lokálnych pohostinstvách, ale stále ešte aj v niektorých malých dedinách. Ak máme teda pochybnosti, či si môžeme pitný režim dopĺňať vodou z vodovodu na nám neznámom mieste, radšej sa treba opýtať, aby sme si neprivodili prípadné zdravotné problémy.

Rovnako si spomeňme na reportáže z televíznych správ, keď prívalové dažde spôsobia v obciach povodne a znehodnocujú prirodzené zdroje pitnej vody. Vtedy sa o prísun vody starajú vodárne a starostovia obcí tak, že pre svojich obyvateľov zabezpečujú pitnú vodu v cisternách.

Ak si teda smädný, neváhaj. Otoč vodovodným kohútim, nadvihni vodovodnú batériu a načapuj si vzácnu tekutinu do pohára alebo rovno aj do úst.

Okrem vody z vodovodu si môžeme smäd uhasiť pitím minerálnych vôd. Trh ich pozná veľké množstvo. Slovenské minerálne vody sú vysoko kvalitné a mimoriadne prospešné pre naše zdravie. V blízkosti zdrojov minerálnych vôd, ktoré majú aj liečivé účinky, boli v minulosti vybudované viaceré kúpeľné domy, kde sa liečili alebo majú stále možnosť liečiť sa domáci i zahraniční kúpeľní hostia.  

Vedeli ste o tom, že Slovensko patrí medzi krajiny s veľkým množstvom minerálnych prameňov? Ich počet, výdatnosť a vyhovujúce chemické zloženie nás radí medzi najvýznamnejšie krajiny sveta. Údajne, ak by sme využívali všetky zdroje minerálnych vôd, mohli by sme bez problémov zásobovať celú Európu.

Najviac minerálnych prameňov sa nachádza v páse, ktorý sa tiahne od Bardejova, cez Popradskú kotlinu, Liptov, Turiec, Strážovské vrchy až po Trenčín.

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...